Vitamín C - askorban sodný / kapsule

Vitamín C – askorban sodný je minerálna soľ kyseliny askorbovej, ktorá má neutrálne až mierne zásadité pH, vďaka ktorému neprekysľuje žalúdok a organizmus, je šetrný k sliznici tráviaceho traktu.
Odporúča sa prijímať vo väčšej miere u fajčiarov, u ľudí trpiacich infekciami, v chladnom počasí, pri zvýšenej fyzickej námahe a strese. Je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné vitamíny. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu a hojenie rán. Chráni pred stresom a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Jeho nedostatok môže viesť k vyššej citlivosti voči infekciám a celkovému zhoršeniu zdravotného stavu.

pre silnú imunitu - 100% vegan

€8,50
Skladom

Organizmus človeka nedokáže normálne fungovať bez vitamínu C. V prípade extrémneho nedostatku, telo umiera. Nie je však schopné samo si ho vytvoriť, preto je nutné prijímať ho zvonku. Prijímame ho zo stravy alebo formou výživových doplnkov. Existuje choroba, ktorá je z nedostatku vitamínu C a nazýva sa skorbut, prejavuje sa krvácaním ďasien, vypadávaním zubov a rednutím kostí. Touto chorobou trpeli najmä námorníci. Hovorí sa, že Kolumbova výprava trpela touto chorobou a vyliečili sa, keď po objavení Ameriky konzumovali citrusové plody. Vitamín C je teda nevyhnutný pri tvorbe obranyschopnosti organizmu, pri stavbe kostí, zubov, chrupaviek, pri hojení rán a pri rôznych chemických procesoch v organizme. Nedostatok vitamínu C sa môže prejavovať aj nadmernou chuťou na sladké. Zaujímavosťou je, že pôsobí pri biochemických reakciách v tele, ako sú napríklad detoxikačné reakcie v pečení, tvorba kolagénu, vstrebávanie železa. Vitamín C zabraňuje vznikaniu stresových hormónov, stimuluje činnosť štítnej žľazy a podporuje produkciu inzulínu. Pri nachladnutí skracuje dĺžku trvania a zmierňuje príznaky. Je účinný aj ako ochrana pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a pred pľúcnymi ochoreniami, ako je napríklad astma. Vitamín C tlmí vyplavovanie histamínu, čo pomáha zmierniť priebeh alergickej reakcie. Pôsobí aj na nadobličky, ktoré sú v dôsledku stresu vyčerpané. Nazývame ho aj stresový vitamín, pretože sa vyplavuje z organizmu  pri strese. Nedostatok tohto vitamínu sa prejavuje najmä u starších ľudí, pri konzumácii alkoholu, u fajčiarov, ťažko chorých, pri nesprávnej výžive a mentálnom, či chronickom strese.

bez zbytočných prísad a sladidiel

Nutričná tabuľka

Výživové údaje 1 kps / 500 mg *RVH %
Vitamín C 444 mg 555 %
Sodík 56 mg -
Kategória: Vitamíny
Späť do obchodu